# Python While Döngüsü

Python döngüler (while) konusunu işliyoruz.

Python programlama dilinde for döngüsü ile diziler, stringler ve aralıklar üzerinde döngümüzü nasıl işleteceğimizi bir önceki derste görmüştük. Şimdi ise bir koşul aracılığıyla nasıl bir döngü oluşturacağımızı while kullanımı ile öğreneceğiz. Şimdi basit bir koşul oluşturarak ilk while döngümüzü yazalım.

i = 1

while i < 4:
 print(i)
 i += 1

# 1
# 2
# 3

Örnekte gördüğünüz gibi while ile yazdığımız döngüde i değeri 4 ten küçük olduğu sürece döngümüz işlemeye devam edecektir.

Bu örnekte olduğu gibi koşulda kontrol ettiğiniz i değerini her döngü sonunda artırmayı unutmayınız. Aksi takdirde sonsuz döngü oluşur ve hata alırsınız.

1. While Döngüsünü Durdurma

Döngümüz ilerlerken istediğimiz bir durumda durdurabilmek için break komutunu kullanırız. Python break komutunu gördüğünde döngüyü durdurarak döngüden çıkar.

i = 1

while i < 6:
 print(i)
 if i == 2:
  break
 i += 1

# 1
# 2

2. While Döngüsünde Atlama Yapmak

Döngümüzü bir koşul ile durdurabileceğimizi gördük. Şimdi ise yine bir koşul ile döngüde ki o durumu atlayabiliriz ve döngünün diğer aşamasına geçebiliriz. Bunun için continue terimini kullanabiliriz.

i = 0

while i < 3:
 i += 1
 if i == 2:
  continue
 print(i)

# 1
# 3

3. Döngü Bitince Komut Çalıştırmak

Şimdiye kadar döngüyü durdurmayı, döngüden çıkmayı ve atlamayı gördük. Şimdi ise döngümüz bittiğinde nasıl komut çalıştıracağımızı göreceğiz.

i = 1

while i < 3:
  print(i)
  i += 1
else:
  print("Döngü bitti!")

# 1
# 2
# Döngü bitti!

Koşul durumlarında kullandığımız else ifadesi, döngülerde de kullanılarak döngünün bittiği durumu tanımlar.

Last updated