📌Python Giriş

En popüler programlama dillerinden biri olan Python derslerine giriş yapıyoruz

"Merhaba Dünya", artık an itibari ile Python programlama derslerine başlıyoruz. Bunun için ilk olarak Python nedir, nerelerde kullanılır, neden tercih etmeliyim gibi soruları cevaplandırarak eğitimimize başlayabiliriz.

1. Python Nedir?

Python, Guido van Rossum tarafından 1991 yılında yayınlanan oldukça popüler bir programlama dilidir. Teknik olarak bakıldığında Python, önce derlenen (compiled), ardından derlenmiş kodun üstünden yorumlanan (interpretered) bir dildir.

Yazılan bir kodu başka bir programlama diline çevirdikten sonra çalıştıran ve koddaki hataları yakalayan, kodun iyileştirilmesini daha kod çalıştırmadan yapan çeviricilere derleyici (compiler), kodu satır satır veya bloklar halinde çalıştırıp sırası gelmeyen satırları hiç çalıştırmayan, sırası gelmeyen satırlardaki hataları göremeyen ve kodun bütününe ait iyileştirmeleri yapamayan çeviricilere de yorumlayıcı (interpreter) adı verilmektedir. Detaylı bilgi için bakınız.

2. Python İle Neler Yapılabilir?

 • Python ile sunucu tabanlı web uygulamaları geliştirebilirsiniz.

 • Python ile masaüstü programları geliştirebilirsiniz.

 • Python ile projelerinizde ki veritabanı işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Python ile büyük veri (big data) ve karışık matematiksel işlemler gibi veri analizi ve bilimsel faaliyetler üzerinde çalışabilirsiniz.

 • Python ile Makine Öğrenimi, Yapay Zeka, Görüntü İşleme alanlarında uygulamalar yazabilir, bu alanlarda çalışabilirsiniz.

 • Python ile örümcek tarzı yazılımlar geliştirebilirsiniz.

 • Python ile ağ ve soket programcılığı üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

3. Neden Python Kullanmalıyım?

Gerek popülerliği, gerek kolaylığı ve gerekse modülerliği sayesinde Python'a hızlı bir giriş yapabilir, neredeyse tüm yazılım ihtiyaçlarınızı hızlıca karşılayabilirsiniz. Tabi bu ve bunun gibi nedenlerden bazılarını sıralarsak şöyle bir liste elde etmiş oluruz;

 • Python birçok farklı platformda çalışabilir (Windows, Linux, Mac, Rasperry Pi vs)

 • Konuşma diline (İngilizce) çok yakındır ve syntax oldukça basittir. Kod yazarken rahat edebilirsiniz.

 • Kodunuzu yazabilmeniz için öncesinde birçok kütüphane, sınıf vs. gereklilere ihtiyaç duymaz. Aklınızdaki algoritmayı sadece birkaç satır komutla bile hayata geçirebilirsiniz.

 • Nesne tabanlı programla desteği vardır ve büyük projelerde profesyonelce kullanabilirsiniz.

 • İnternet ve yazılı kaynaklarda çok fazla dökümanı mevcuttur ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım edecek birilerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Stackoverflow 2019 en popüler programlama dilleri anketinde birçok programlama dilinden daha yüksek bir konumda yer almıştır. İlgili haber için tıklayınız.

4. Bilmeniz Gerekenler

Derslerimize başlamadan önce belirtmeliyiz ki bu eğitim süreci boyunca en güncel versiyon olan Python 3 ile anlatımlarımızı yapacağız. Ayrıca metin editörü olarak Visual Studio Code kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sizde aşağıdaki bağlantıları kullanarak ilgili dosyaları edinebilirsiniz.

Python 3 indirmek için Tıklayınız

Visual Studio Code indirmek için Tıklayınız

Last updated